• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/asikaragumruk/
  • https://twitter.com/karagumruk_fan

Cahit CANDAN

KARAGÜMRÜK'ÜN İLK MİLLİ OYUNCUSU: CAHİT CANDAN 

1926'da… Karagümrük İdman Yurdu'nun kurulduğu sene… Cahit Candan, Karagümrük'te hayata gözlerini açtı… Namı değer Kabzımal Cahit… Sahalara ilk adımını attığında, 1946 yılında Karagümrük Gençlik Kulübü olarak Türk futboluna geri dönen semtinin takımının ilk futbolcularından oldu!

Cahit Candan Karagümrük'ü temsilen Milli Takım formasıyla Helsinki Olimpiyatları'nda. (1952)
Cahit Candan Karagümrük'ü temsilen Milli Takım formasıyla Helsinki Olimpiyatları'nda. (1952)

22 yaşında Karagümrük’te takım kaptanlığına yükselen Cahit Candan, kulübünün 5. Küme’den 1. Küme’ye basamakları bir bir çıkmasında çok büyük bir pay sahibiydi. 1952 Helsinki Olimpiyatları’na katılan Amatör Milli Takım’da yer alarak Karagümrük'te oynarken Milli Takım'a çağrılan ilk futbolcu unvanını kazandı.

Türk futbolunun bu yıldızı parlayan yeteneği 1953-54 futbol mevsimi başında İstanbul Profesyonel Ligi’nin meşhur takımlarından Adalet’in yolunu tuttu. Semti ile gönül bağını koparmayan Kaptan Cahit, Adalet de oynarken eski takımının antrenmanlarına yardımcı oluyordu. Adalet forması giydiği dört sezon boyunca Karagümrük’te umumi kaptanlık ve antrenörlük yaptı.

1957 yazında tamamen yuvaya dönen Cahit Candan, sezon sonunda adını 1. Profesyonel Lig'e yazdıracak Karagümrük kadrosunda futbolcu olarak yer aldı. Kaptan Cahit, Kırmızı-Siyahlılar Kadri Aytaçlı kadrosuyla sezonu Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ardından üçüncü sırada bitirirken genç takım antrenörlüğü yaparak sahalara veda etti.

1959’u takip eden yıllar ve daha sonrasında Karagümrük’e antrenör, teknik direktör, genel kaptan, muhasip ve menejer olarak hizmet veren Cahit Candan; futbolculuk yıllarında haf, bek ve santrhaf pozisyonlarında oynamıştı.

Takvimler 7 Kasım 1999’ı gösterdiğinde ebediyete intikal eden Karagümrük’te sembol olmuş eski futbolculardan, milli oyuncu Cahit Candan’ı rahmet ve minnetle anıyoruz. 


5 numaralı formasıyla FUTBOLCU CAHİT! 


Sağ başta ANTRENÖR CAHİT! 


Sol Başta YÖNETİCİ CAHİT! 


Rahmetli İslam Çupi'nin kaleminden Cahit Candan...


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret9971
SOSYAL MEDYA



Hava Durumu
Takvim