• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/asikaragumruk/
  • https://twitter.com/karagumruk_fan

Ahmet BERMAN

KARAGÜMRÜK’ÜN YETİŞTİRDİĞİ ‘BÜYÜK’ YETENEK: AHMET BERMAN 

Orta boylu, tıknaz yapılıydı. İyi koşar, iyi mücadele verir ve topa tam zamanında müdahaleleriyle defansını rahatlatırdı. Tatlı-sert diyebileceğimiz bir futbol stili vardı. Yürekliydi de. Hafif kamburunu çıkararak durduğundan "Kambur Ahmet" diye de tanınmıştı.Doğma (1932) büyüme Karagümrüklü idi. Futbola orada haf (orta saha) olarak başlamış (1948) ve semtin kulübü olan Karagümrük'ün Kırmızı-Siyah forması altında yetişmişti. Küme şampiyonlukları yaşadığı Karagümrük’ten 1952’de vatani görevini yedek subay olarak yapmak için ayrıldı. 1954’e kadar Ankara Havagücü’nde oynadı. ‘Karagümrüklü Ahmet’ namıyla 1954 Dünya Kupası’nda mücadele eden Milli Takım kadrosunda da yer aldı. Askerlik dönüşü Vefa ve Beşiktaş ile idmanlara çıktı. 1954-55 sezonu sonlarında Türkiye finallerinde mücadele edecek Karagümrük’e dönerek Kırmızı-Siyahlılar’ın ‘Türkiye İkincisi’ olmasına büyük bir katkı sundu.

1955 yılında Beşiktaş’a gitti. Siyah-Beyazlılar'ın sol beki ilk yılının sonunda Fenerbahçe’ye imza atmış fakat federasyon kararıyla transferi iptal olmuştu. O dönem spor gündemini uzun süre meşgul eden bu olay sonrası üç yıl daha Beşiktaş’ta kalan Ahmet Berman, o sıralarda takımda yaşça kendisinden daha küçük olan bir başka Ahmet daha olduğundan ‘Büyük Ahmet’ diye anılmaya başlamıştı.

1959-60 sezonu başında eski takımı Karagümrük ile anlaşan Ahmet Berman, tam yuvaya dönmek üzereyken Galatasaray tarafından hala hazmedilemeyen Kadri Aytaç transferinin intikamı alınırcasına İstanbul’dan uzak bir çiftlik evine kaçırılmıştı. Tekrar Kırmızı-Siyahlı formayı giyemeyen Ahmet Berman, 6 yıl oynayacağı Galatasaray’ın yolunu tutarak 26.06.1967 günü çıktığı jübile maçıyla futbola veda etti.

Toplamda 9 şampiyonluk yaşadığı Beşiktaş ve Galatasaray’da 12’si Şampiyon Kulüpler Kupası olmak üzere tam 340 karşılaşmada sahada yer alırken 33 gole imza attı. A Milli Takım’da ise 29 kez forma giyip 2 defa kaptanlık yaptı. Saha içindeki başarılarını özel hayatına yansıtamayanAhmet Berman, 17 Aralık 1980’de aramızdan ayrıldı. 


Karagümrük Türkiye Birinciliği maçında Acar karşısında... 
Ayaktakiler: Zühtü, Lağım Osman, Şükrü Akinan, İsmail Kurt, AHMET BERMAN, Agop Mançaridis, Nevzat Bilik.
Oturanlar: Fehmi Aksu, İzzet Aksu, Reşat Güzeldere, Ali Rıza Odman.
 


Ahmet Berman'ın Beşiktaş yıllarından...Ahmet Berman, Galatasaray formasıyla çıktığı jübile maçının sonunda omuzlarda...


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret9970
SOSYAL MEDYAHava Durumu
Takvim