• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/asikaragumruk/
  • https://twitter.com/karagumruk_fan

ARENA

VEFA DEĞİL KARAGÜMRÜK! Burasının Bizans döneminde Aetios Sarnıcı olduğu bilinir. Osmanlı döneminde kullanılmayan bu açık sarnıç çevresindeki duvarların çöküp göçmesiyle metruk bir alan haline gelmiş, sonraları da bostan olarak kullanılmıştır. Çukurda bulunmasından ötürü 'Çukurbostan’ adıyla da anılmıştır. Suriçi İstanbul'undaki diğer iki Çukurbostan Çarşamba ve Fındıkzade semtlerinde olandır. 


1926'da Karagümrük İdman Yurdu'nun kurulmasından sonra Karagümrüklüler, Çukurbostan'ın Yugoslavya'da bulunan sahibi ile irtibata geçerek burayı kiralamış belediye de kendisine ait kısımları ücretsiz olarak kulübe tahsis etmiştir. Karagümrüklüler burayı kendi elleriyle düzenleyip 1928 yılında 'Çukurbostan Sahası' haline getirmişlerdir. Fakat bunu başarabilmek hayli zor olmuştu. Özellikle bugün merdivenlerin bulunduğu alandaki bostan kuyusunu doldurabilmek için hayli emek harcamışlardı. Burada meydana gelen sahada Karagümrük futbol takımı uzun yıllar maçlar oynamıştı. 

1942'de Vefa Lisesi'nden yetişen Hasan Ali Yücel, Milli Eğitim Bakanı iken Karagümrük'ün elinden aldığı sahanın ismini Vefa olarak değiştirip semtle ilgisi olmayan Vefa Spor Kulübü'ne vermiş ve bu yüzden gelişen olaylar neticesinde kulübümüz dört yıl kapalı kalmıştır. 

1946'de Türk futbol sahnesine Karagümrük Gençlik Kulübü ismi ile yeniden çıkan Karagümrüklüler, kendi statlarını yakın döneme kadar Vefa ile ortak kullanmak zorunda kalmıştır. Bugün Vefalılar semtimizden gitmiştir. Lakin hala resmi olarak kalsada Vefa adı, stadımızın ismi Karagümrük Arena'dır!Karagümrük Arena Hk. Bazı Bilgiler; 

-İlk yapıldığında kaleleri duvar ve anacadde tarafında iken 1945'te kaleler anacaddeye paralel hale getirilmiştir.

-Sahanın kapalı tribünün arkasında ve karşı cephesinde yer alan duvarlar Bizans döneminden kalması nedniyle korunmuş ve günümüzde de hala korunmaktadır. 

-1986 yılında stad ışıklandırılması yapılmış ve Karagümrük'teki ilk gece maçı 5 Eylül 1986 tarihinde Fatih Karagümrük ile Netaş kulüpleri arasında oynanmıştır. 

-Karagümrük Stadı 1989 yılına kadar toprak saha halinde iken bu tarihte yapılan çalışmalarla ilk kez çimlendirilmiştir.  

-2013 yılında suni çim yapılan zeminimiz 2019 yılında hibrit çim olarak değiştirilmiştir. Ulaşım

Tarihi Yarımada'da yer alan Karagümrük Stadyumu, merkezi konumunun getirdiği avantajla oldukça fazla ulaşım imkanına sahiptir. Fevzipaşa Caddesi üzerinde yer alan stad Edirnekapı'daki surların iç kısmında, O-1 Otoyolu'na 1 km uzaklıktadır. Stada otobüstramvay ve metrobüs gibi toplu taşıma seçenekleri kullanılarak da ulaşmak mümkündür. 

İETT
'nin TaksimBeşiktaşEminönüVeznecilerBeyazıtAksarayTopkapı gibi merkezlerden kalkan çeşitli otobüs hatları stadın üzerinde bulunduğu Fevzipaşa Caddesi'ndeki "Acıçeşme" durağından geçmektedir.

Vefa Stadyumu, T4 Topkapı-Habipler tramvay hattının Edirnekapı durağına 700 metre, Metrobüs hattının Edirnekapı durağına ise 900 metre yürüme mesafesi uzaklıktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret9970
SOSYAL MEDYAHava Durumu
Takvim