• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/asikaragumruk/
  • https://twitter.com/karagumruk_fan

KULÜP

KARAGÜMRÜK KULÜBÜ

1926 yılında Muhtar Bey önderliğinde Karagümrük ve Acıçeşme gençlerinin birleşmesiyle KARAGÜMRÜK İDMAN YURDU kuruldu. Karagümrük Tulumbacıları'ndan ilham alınan renklerimiz de Kırmızı Alevi, Siyah Dumanı simgelemektedir.
O yıllarda kadromuzda Baba Hakkı'yı (Karagümrük tarihinin gelmiş geçmiş, en çok gol atan oyuncusu) Beşiktaş’a veren takımın dahilinde, Necdet Gezen (Müjdat Gezen'in babası), gazeteci Asaf Ayçıl, Dr. Mustafa Çakar (Hakem Ahmet Çakar’ın babası), Albay Rıza Erseven (Karagümrük tarihinde Baba Hakkı'dan sonra en golcü isim), Galatasaraylı Musa Sezer gibi zamanının değerli futbolcuları vardır.

1932-1933 yıllarında Cumhuriyet Kupası maçlarında tüm rakiplerini yenerek bu kupayı müzesine götüren Karagümrüklüler, yine bu dönemde Halk Fırkası ve Haber Gazetesi kupalarını da kazanarak Türk futbolunda adını duyurmaya başlamıştır. 

Karagümrük Spor Kulübü 1932 yılında kendi sahasında Selanik Karması ile oynadığı maçı 3-2 kazananmış, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan sonra Türkiye'ye yabancı bir takım getiren ve Gayrifedere kulüpler arasında ilk yabancı takım getiren kulüp unvanını elde etmiştir. 


1928 yılında Çukurbostan Stadı'nı kendi elleriyle hazırlayan Karagümrük, 1942 senesinde şampiyon olup 1.Lig'de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile mücadele etme hakkı kazandı. Fakat yeni sezon öncesi, Vefa Lisesi'nden yetişen zamanın MEB Bakanı Hasan Ali Yücel, Karagümrük Stadı'nı Vefa Kulübü'ne kazandırmak için Karagümrük ve Vefa kulüplerini 'Vefa' çatısı altında birleştirmiştir. Bu birleşmeyi hiçbir zaman kabul etmeyen Karagümrüklüler, faaliyetlerini 1942-46 yılları arasında durdurmuştur.


1946-47 sezonunda liglere KARAGÜMRÜK GENÇLİK KULÜBÜ adıyla 5.Küme'den başlayarak layık olduğu 1.Lig'e 1957-58 sezonu sonunda ulaştığı şampiyonlukla katılabilmiştir. Vefa Spor Kulübü yüzünden, Türk Futbolu'ndan tam 15 sezonumuz kaybolmuştur. Mabedimiz resmiyette Vefa ismi ile gözükse de halk arasında kabul görmeyen bu ismin yerine Karagümrük Arena kullanılmaktadır.

Karagümrük, 1956-57 sezonunda Türkiye 2.Profesyonel Lig'in kurulmasına öncülük etmiştir.

Karagümrük, 1958-59 sezonunda Türk Futbol Tarihinin ilk büyük transferini Galatasaray'dan Kadri Aytaç'ı 57.500 Lira'ya alarak gerçekleştirmiştir. Karagümrük 1.Lig'de ki bu ilk sezonunda ilk devrenin son karşılaşmasına kadar namağlup bir şekilde liderlik koltuğuna oturmuş, sezonu üçüncü sırada tamamlamıştır. Türkiye'de çok büyük bir sempati toplayan Karagümrük, daha sonraları Yimpaş Yozgatspor olarak Süper Lig'de mücadele edecek kulübe, 1959 yılında ismini ve renklerini vermiştir.

Karagümrük, 1.Lig'den düştüğü 1962-63 sezonuna kadar; Baba Hakkı (Yeten), Musa Sezer, Albay Ali Rıza Erseven, Yavuz Üreten, Cahit Candan, Naci Erdem, Ahmet Karlıklı, Ahmet Berman, İsmail Kurt, Tarık Kutver, Aydın Yelken gibi onlarca yıldız ismi Türk futboluna armağan etti.

1982-83 sezonunda 2.Lig'de şampiyon olan ve en son 1.Lig'de (Süper Lig) 1983-84 sezonunda yer alan Kırmızı-Siyahlılar’ın bu yıllarda yetiştirdiği isimler Abdülkerim Durmaz ve Abdullah Avcı, 90’lı yıllarda ise Karagümrük efsanesi Lağım Osman (Odman) tarafından Oktay Derelioğlu ve Serdar Topraktepe gibi isimler olmuştur.Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret11275
SOSYAL MEDYAHava Durumu
Takvim